A sajtó naponta szállítja a márciusban kezdődött ebolajárványról szóló híreket. Sierra Leonéban, Guineában és Libériában összesen már több ezer halálesetet regisztráltak. Az információk azonban gyakran ellentmondanak egymásnak.
Az Euronews felkereste a párizsi Pasteur Intézetben Jean-Claude Manuguerrát, aki a mostani járvány kitörésekor fokozott óvatosságra intett. A tudós és csapata kifejlesztett egy olyan tesztet, amelynek segítségével gyorsan kimutatható a vírus jelenléte a testben.
– Az ebola egy olyan betegség, amit az ebola nevű vírus terjeszt. Nagyon magas lázzal kezdődik, az influenzához hasonlóan, torokfájással folytatódik, majd rövidesen mindenhol jelentkezik a fájdalom. Eztán jönnek olyan tünetek, amelyek már egyáltalán nem emlékeztetnek az influenzára: hányás, hasmenés, néha vérzés is. Fizikai érintkezéssel terjed, nem úgy, mint az influenza, a kanyaró, vagy régen a himlő. Ezek a betegségek a levegőben terjednek, az ebola esetében azonban meg kell érinteni a fertőzött testnedveket. Az izzadsággal kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Megjelenik benne a kórokozó, de ha nincs vér az izzadságban, akkor kevés vírust tartalmaz, és ezért kevéssé fertőz. Úgy nem kapjuk el a vírust, ha kezet szorítuk egy beteggel.
– Mi a helyzet Európában?
– Európában kitűnő a helyzet. Ez a vírus a gyengéket támadja meg, és elsősorban azokban az országokban terjed, ahol nincs megfelelő egészségügyi rendszer. Behurcolhatja valaki, de gyakorlatilag lehetetlen, hogy járvány alakuljon ki, mert az influenzával ellentétben a beteg a tünetek jelentkezése előtt nem fertőz. A betegek elkülönítése és azoknak az embereknek a nyomon követése, akik kapcsolatban voltak velük, meggátolja a járvány terjedését. Amíg kevés eset van, ez könnyen megoldható. Európában pedig gyakorlatilag nincs is. Ha sok megbetegedés lenne, az feladná a leckét.
– Vannak, akik félnek repülőre szállni az ebola miatt. Indokolt ez a félelem?
– Tudomáson szerint egyetlen fertőzés sem történt repülőn. A repülő nem kedvez a vírus terjedésének, tehát kockázat nélkül utazhatunk repülővel, ami az ebolát illeti.
– Úgy vélik, hogy a gyümölcsevő denevér terjeszti a betegséget. Mi a vélemény a háziállatokkal, például a kutyákkal kapcsolatban. Hordozhatják a vírust?
– Nagyon kevés tanulmány született még ezzel kapcsolatban, de nem zárhatjuk ki a lehetőségét. Létezik egy 2005-ös tanulmány, mely szerint amikor Gabonban járvány volt, akkor találtak olyan kutyákat, amelyek voltak antitestek, és amikor érintkezésbe kerültek a vírussal, gyakorlatilag nem betegedtek meg. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg nem terjesztik.
– Beszéjünk a védőoltásról. Hol tartanak a kutatások?
– Az első klinikai tesztek 2015 elején kezdődnek. Addig amíg erre várunk, majmokon teszteljük a szer hatékonyságát. A majom jó kísérleti modell, mert érzékenyebb, mint az ember, tehát ami működik a majomnál, valószínűleg az ember esetében is beválik. 2015-ig azonban várni kell a humán kísérletekkel.
– Mi a gyógyszeripar szerepe? Azt mondják, hogy nem költ eleget az ebola kutatására.
– A gyógyszeripari cégeknek, mint bármilyen más vállalatnak, megvannak a prioritásai. Közegészségügyi szempontból az ebola egészen idáig nem volt prioritás. Összesen 21-szer tört ki járvány 1976 óta, és a mostani járványig kevesebb mint 2000 halott volt. Hasonlítsuk össze a 2012-ben 1,6 millió halottat követelő AIDS-szel vagy az 1,3 millió áldozatot szedő tébécével. Az ebola egész idáig kevesebb embert ölt meg, mint a szezonális influenza. Mivel kevés a beteg, nehéz kutatni, mert kevés laboratórium tud egyszerre dolgozni.